Ile kosztuje dom szkieletowy? Porównanie cen i przegląd opcji budowlanych

Zakup lub budowa domu to niewątpliwie jedno z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych wyborów w życiu każdej osoby. Jednym z rozważanych rozwiązań są domy szkieletowe – szybkie w realizacji i przyjazne dla środowiska. Jeśli także zastanawiasz się nad tym innowacyjnym rozwiązaniem, w poniższym artykule krótko omówimy koszty oszacowania budowy takiego domu oraz porównamy dostępne opcje budowlane.

Ile kosztuje dom szkieletowy? Czynniki wpływające na cenę

Zanim przejdziemy do konkretów, warto wspomnieć o tym, że koszt budowy domu szkieletowego, podobnie jak każdego innego, zależy od wielu czynników. Takie rzeczy jak wielkość, wykończenie, standard, czy region Polski wpłyną na całkowite wydatki związane z jego budową.

Przede wszystkim: metraż i projekty

Najważniejszym aspektem wpływającym na koszt budowy domu szkieletowego, jest jego wielkość, którą można przeliczyć na m2. Za budowę takiego domu na terenie Polski, można się spodziewać kosztów rzędu 1800-2200 zł za m2 powierzchni użytkowej. Mówiąc więc w miarę dokładnie, budowa niewielkiego domu o powierzchni około 100 m2 może kosztować 180 000 zł, natomiast większego domu, na przykład 200 m2 będzie kosztować już około 360 000 zł.

Trzeba pamiętać też o kosztach związanych z projektem. Zakup gotowego projektu domu szkieletowego to wydatek w granicach 2 000 – 5 000 zł, oraz koszty wykonania adaptacji projektu na szkieletowe. Jeżeli jednak planujemy indywidualne rozwiązanie, koszt stworzenia takiego projektu będzie umowny i uzależniony od architekta.

Porównanie domów szkieletowych z innymi technologiami

Jeśli chodzi o porównanie cen z innymi metodami budowy, warto przede wszystkim wspomnieć, że dom szkieletowy nie różni się cenowo zbytnio od konstrukcji murowanych. Jest jednak tańszy od domów z bali drewnianych, które charakteryzują się wyższym kosztem. Mimo to, całkowite koszty budowy domu szkieletowego mogą okazać się niższe dzięki niższym kosztom eksploatacji i utrzymania.

Budzenie na własną rękę, czy z firmą?

Zastanawiając się ile kosztuje dom szkieletowy, należy również porównać ewentualne wydatki w przypadku budowy domu samodzielnie lub z pomocą specjalistycznej firmy. Zdecydowanie najtańszą opcją będzie samodzielne wzniesienie domu szkieletowego z tzw. pakietu “do samodzielnego wykonania”. Za taką możliwość zapłacimy od 100 000 zł wzwyż, merytoryka w temacie jest jednak stosunkowo trudna dlatego na taką opcję decydują się głównie osoby z branży.

Zastosowanie profesjonalnej usługi wznoszenia domu to koszt od około 150 000 zł wzwyż, a budując dom z wysokiej jakości materiałów, z dodatkowym ekwipunkiem (np. rekuperacją czy panele solarne) konieczne jest przeznaczenie większego budżetu. Ze specjalistycznych firm możemy oczekiwać szerokiej gamy produktów, jak na przykład pakiet “stan surowy”, inny pakiet z podstawowym wyposażeniem czy też cały dom “pod klucz”.

Koszty dodatkowe

Oprócz wydatków związanych z samo budową domu, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak przyłącza, opłaty za uzyskanie wszelkich zezwoleń czy wykończenie wnętrza. Wszystko to, zależnie od standardu i indywidualnych wymagań, może zwiększyć cenę domu szkieletowego nawet o kilkadziesiąt procent. Warto więc dopytać o ceny dodatkowych usług i sprawdzić czy ekipa budowlana oferuje usługi w rozsądnych cenach, czy będzie konieczność znalezienia kolejnych wykonawców.

Podsumowanie

Jak widać, odpowiedź na pytanie “ile kosztuje dom szkieletowy?” wcale nie jest taka prosta. Jest mnóstwo czynników wpływających na całkowitą cenę, zarówno optymalizujących jak i wprowadzających dodatkowe koszty. Główną wskazówką wydaje się to, że im większy dom i bardziej dopracowany projekt, tym większe nakłady będą konieczne. Więcej czasu warto poświęcić na zebranie ofert firm i zdecydowanie się na tę, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania, w tym sferze cenowej.

Kluczowe informacje dotyczące kosztów domu szkieletowego

Koszt budowy domu szkieletowego zależy od takich czynników jak wielkość, wykończenie czy region Polski. Średnie ceny za m2 powierzchni użytkowej obiektu tego typu oscylują w granicach 1800-2200 zł. Zakup gotowego projektu domu szkieletowego to wydatek rzędu 2 000 – 5 000 zł, natomiast indywidualne rozwiązania mogą okazać się droższe. W porównaniu do innych technologii budownictwa, dom szkieletowy cenowo plasuje się na podobnym poziomie jak konstrukcje murowane, ale jest tańszy niż dom wykonany z bali drewnianych.

Budując dom szkieletowy samodzielnie, koszty zaczynają się od ok. 100 000 zł, natomiast korzystając z usług specjalistycznej firmy, cena może wzrosnąć do co najmniej 150 000 zł. Na rynku dostępne są różne pakiety oferowane przez specjalistyczne firmy, takie jak stan surowy czy dom pod klucz.

Ważnym aspektem są też dodatkowe opłaty, takie jak koszty związane z przyłączami, uzyskaniem zezwoleń i wykończeniem wnętrza, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt domu szkieletowego. Szukając wykonawców, warto rozważyć ich ofertę cenową oraz propozycje usług dodatkowych.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Dom drewniany czy murowany: Porównanie i wybór

Dom drewniany czy murowany: Porównanie i wybór

Planując budowę swojego wymarzonego domu, często stajemy przed dylematem: dom

Next
Porównanie rozwiązań: Dom modułowy czy szkieletowy – który wybrać?

Porównanie rozwiązań: Dom modułowy czy szkieletowy – który wybrać?

Wybór odpowiedniego domu jest jednym z najważniejszych i jednocześnie

You May Also Like