Róże ogrodowe – najważniejsze zasady sadzenia

Róża to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej uprawianych roślin kwiatowych w Polsce. Znana powszechnie jako „królowa kwiatów” elegancko i wytwornie prezentuje się w przydomowych ogrodach, przy altanach i pergolach. Urzekające swą urodą róże doczekały się ogromnej liczby odmian, które upiększą każdą przestrzeń.

Sadzonki róż ogrodowych – najlepsze stanowiska

Róże ogrodowe najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych i przewiewnych, a jednocześnie nie narażonych na silne, ani mroźne wiatry. Planując ich uprawę należy jednak unikać południowych ścian i murów, gdzie odbijające się promienie mogą poparzyć liście od spodu. Całkowicie osłonięte od wiatru stanowiska stwarzają optymalne warunki dla mączniaka prawdziwego i żerowania mszyc, dlatego też nie są wskazane.

Dla uzyskania najlepszego wzrostu i kwitnienia sadzonki róż zaleca się sadzić na dobrych glebach, starannie odgruzowanych i odchwaszczonych. Róże ze swoim palowym systemem korzeniowym głęboko w ziemi szukają wody i substancji odżywczych, dlatego najlepszym dla nich podłożem będzie przepuszczalna i zasobna w próchnicę gleba gliniasto-piaszczysta o odczynie PH między 5,7 a 7.

Kiedy sadzić róże w ogrodzie?

Sadzenie róż uwarunkowane jest wieloma czynnikami, do najważniejszych z nich należą rodzaje róż. Inaczej będzie wyglądała pielęgnacja i sadzenie róż pnących, inaczej piennych czy rabatowych. Zróżnicowany jest również termin ich sadzenia. Przed przystąpieniem do prac w ogrodzie warto więc pogłębić wiedzę w tym zakresie, aby uniknąć przykryć niespodzianek i nie narazić sadzonek róż na zniszczenie.

Róże z odkrytym systemem korzeniowym

Sadzonki róż tego typu najczęściej dostępne są w sprzedaży jesienią. Powinno się je sadzić do gruntu niezwłocznie po zakupie, aby nie dopuścić do przeschnięcia korzeni. Jeśli jednak do tego dojdzie, korzenie należy moczyć przez kilka godzin w wiadrze z wodą.

Róże pnące

Róże pnące posiadają charakterystyczne, długie pędy przypominające pnącza. Prowadzone przy podporach, pergolach czy siatkach są wyjątkową ozdobą ogrodów. Ich uprawa wygląda nieco inaczej niż w przypadku pozostałych kwiatów. Sadzonki róż pnących umieszcza się przy istniejącej podporze typu kratka, a pielęgnacja wymaga dużo czasu i cierpliwości. Poświęcona im uwaga opłaci się – po około 3-4 latach roślina stanie się zjawiskową ozdobą przydomowego ogrodu.

Róże pienne

Róże pienne to wielobarwne drzewka różane o pięknych, kolorowych kwiatach. W przydomowych ogródkach wyglądają bardzo reprezentacyjnie. Przed posadzeniem róży piennej należy właściwie przygotować podłoże: usunąć chwasty oraz wzbogacić glebę o składniki pokarmowe za pomocą specjalistycznych preparatów. Do wykopanego dołka warto nasypać warstwę kompostu lub gotowego podłoża do róż. Następnie należy włożyć do niego roślinę, zasypać ziemią i na koniec obficie podlać. Nie wolno zapomnieć o solidnym przymocowaniu sadzonki róży do palika, który uchroni ją przed złamaniem w przypadku silnego wiatru.

Róże rabatowe

Róże rabatowe osiągają zwykle do 1 m wysokości, są zatem dość niskie, ale za to bardzo długo i obficie kwitną. Ich sadzonki najlepiej sadzić w grupach jednogatunkowych, ale w różnych odmianach, pozwoli to uzyskać piękny i harmonijny wygląd rabaty o różnorodnych odcieniach.

Jak przygotować sadzonki róż przed wysadzeniem do gruntu?

Przed posadzeniem korzenie sadzonek należy przyciąć na długość 20-25 cm, a następnie umieścić je na dnie dołka, w sposób zapewniający im swobodne rozchodzenie się na wszystkie strony. Kolejnym etapem prac jest delikatne przysypanie systemu korzeniowego resztą ziemi i udeptanie jej w taki sposób, aby powstało stosunkowo płytkie zagłębienie. Dzięki temu ziemia będzie dobrze przylegać do korzeni. Na koniec sadzonkę róży trzeba intensywnie podlać, aż powstanie błoto. Ziemię wokół róży warto wyściółkować kilkucentymetrową warstwą kory sosnowej. Zatrzyma ona wilgoć w glebie, a roślina nie będzie narażona na rozwój chwastów.

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Odkryj Magię Komfortu: Fascynujący Świat Foteli Obrotowych

Odkryj Magię Komfortu: Fascynujący Świat Foteli Obrotowych

Dlaczego niektóre biura wydają się bardziej komfortowe niż inne?

Next
Krok po kroku: Jak zrobić sadzonki z bluszczu?

Krok po kroku: Jak zrobić sadzonki z bluszczu?

Bluszcz to piękna roślina, która stanowi doskonałe uzupełnienie dowolnego ogrodu

You May Also Like